Mleko roślinne w kilku smakach

Dla kogo mleko roślinne?

Osoby, które są uczulone na laktozę lub nie lubią smaku krowiego mleka, nie muszą rezygnować z kawy z mlekiem oraz z płatków śniadaniowych. Mleko roślinne ze strony www.bee.pl jest smacznym zamiennikiem krowiego mleka. Powstaje poprzez ekstrakcję części roślin, na przykład nasion. Poszczególne organy roślin zalewa się wodą, po pewnym czasie cenne mleko jest gotowe. Roślinny napój może być stosowany jako dodatek do deserów, do kawy oraz herbaty.

Popularne rodzaje mleka roślinnego

Istnieje wiele napojów, które różnią się smakiem, konsystencją, kalorycznością oraz zawartością cennych substancji. Popularne jest mleko sojowe, które wytwarza się przy użyciu nasion tej rośliny strączkowej. Soja jest bogata w aminokwasy, w wapń oraz w fosfor i potas. W mleku sojowym znajdują się też witaminy z grupy B. Jest często stosowane jako dodatek do kawy dla osób, które nie jedzą produktów pochodzenia zwierzęcego. Innym popularnym napojem roślinnym jest mleko migdałowe. Ten produkt charakteryzuje się niską kalorycznością i słodkim smakiem. Ma też wyczuwalny aromat migdałowy. Jest chętnie spożywane z płatkami śniadaniowymi, nadaje się też jako zamiennik mleka do deserów. Mleko ryżowe najchętniej spożywane jest przez dzieci, nie trzeba go dosładzać. Ma dużo błonnika oraz wapnia. Podobnie smakuje mleko owsiane. To dobry napój na upalne dni, szybko gasi pragnienie. Cenione jest też ze względu na wysoką zawartość błonnika i cennych substancji, które wspomagają układ krwionośny.

Mniej znane mleko roślinne

Mleko z orzechów nerkowca na rynku pojawiło się  dość niedawno. Ma intensywny, orzechowy smak i dużą zawartość tłuszczu nienasyconego. Stosowane jest w kuchni do gotowania, podobnie jak mleko kokosowe. Mleko z nerkowców ma małą ilość węglowodanów, fajnie pasuje do kawy oraz do deserów. Bardzo ciekawy smak ma mleko z orzechów laskowych, mimo iż jest bardziej kaloryczne niż pozostałe roślinne napoje, często sięgają po nie dzieci. Napój, który uzyskuje się z nasion konopi, zawiera cenne kwasy omega. Wspomaga pracę układu nerwowego i serca.

 

Możesz również polubić